22 batalion piechoty górskiej


czcionka mniejsza czcionka normalna czcionka większa
4. 3. DYWIZJA STRZELCÓW KARPACKICH

 

Już 3.05.1942 r, na polach pod Quastina w Palestynie został odczytany rozkaz dowódcy Wojsk Polskich na Środkowym Wschodzie o utworzeniu 3 Dywizji Strzelców Karpackich. Nowym dowódcą został gen Bronisław DUCH. 3DSK składając wielką daninę krwi polskiego żołnierza, ze słowami na ustach „ za Waszą i naszą wolność oddamy Bogu ducha, ciało ziemi włoskiej, a serce Polsce” brała chlubnie udział w bitwie pod Monte Cassino, w bojach nad Adriatykiem, wyzwalała Ankonę, Bolonię. Jesienią 1945 r. 3 DSK przewieziono do Wielkiej Brytanii i następnie rozwiązano.

A tak generał Anders uzasadniając wyrażenie zgody na użycie 2 Korpusu Polskiego do ataku na klasztor i wzgórza klasztorne (po trzech wcześniejszych, nieudanych alianckich próbach przełamania obrony niemieckiej).


„Monte Cassino jest znane dziś przez cały świat jako niezdobyta twierdza niemiecka zamykająca drogę na Rzym. Jest tak samo znane i przejdzie do historii tej wojny jak obrona Stalingradu i Tobruku [...] Obliczyliśmy możliwe straty korpusu w bitwie o Monte Cassino. Przyszliśmy do zgodnego przekonania, że straty korpusu w razie użycia go do forsowania rzeki Rapido mogą być niewiele mniejsze lub podobne. Zdobycie Monte Cassino przez żołnierza polskiego będzie miało ogromny wpływ na ducha narodu i AK w Kraju.”

Rozkaz dzienny dowódcy 2 Korpusu generała Andersa przed bitwą o Monte Cassino (maj 1944 r.)


„Żołnierze kochani, moi bracia i dzieci! Nadeszła chwila bitwy. Długo czekaliśmy na tę chwilę odwetu i zemsty nad odwiecznym wrogiem. Obok nas walczyć będą dywizje brytyjskie, amerykańskie, kanadyjskie, nowozelandzkie. Walczyć będą Francuzi i Włosi oraz dywizje hinduskie. Zadanie, które nam przypadło, rozsławi na cały świat imię żołnierza polskiego. W chwilach tych będą z nami myśli i serca całego Narodu. Podtrzymywać nas będą duchy naszych towarzyszy broni. Niech lew mieszka w waszym sercu!”

    
  • BIP
pdf

go-up
Kontakt

22 batalion piechoty górskiej
Walecznych 59
57-300 Kłodzko
tel. 261647122
fax. 261647233
22bpg.oficerdyzurny@ron.mil.pl

    
  • BIP